Košický maratón mieru - Košice Peace Marathon

Z Wikipédie, Voľnej Encyklopédie

Pin
Send
Share
Send

Košický maratón mieru
Logo maratónu mieru v Košiciach.pdf
DátumOktóbra
PolohaKošice, Slovensko
Typ udalostiCesta
VzdialenosťMaratón
Hlavný sponzorU.S. Steel Košice
Založené1924 (Pred 96 rokmi) (1924)
Záznamy o kurzePánske: 2:07:01 (2012)
Keňa Lawrence Kimaiyo
Ženy: 2:26:01 (2019)
Etiópia Kumeshi Sichala
Oficiálna stránkaKošický maratón mieru
Účastníci179 (finišéri) (2020)[1][2]
1,520 (2019)

The Košický maratón mieru (Slovak: Medzinárodný maratón mieru) is an annual road maratón konalo sa v Košice, Slovensko, od roku 1924. Je to najstarší maratón v Trenčíne Európe a tretí najstarší na svete (po Bostonský maratón, ktorá sa prvýkrát konala v roku 1897, a Yonkers Marathon, ktorá sa prvýkrát konala v roku 1907).[3] Maratón sa spravidla koná každý rok prvú októbrovú nedeľu. Kurz je pomerne plochý a pozostáva z dvoch slučiek, väčšinou v centre mesta.

Maratón je CIELE-certifikovaný závod.[4] Je tiež kategorizovaný ako a Cestný závod Silver Label od Svetová atletika,[5] a bol Európskym atletickým behom pre všetkých v roku 2015 certifikovaný ako 5-hviezdičkový kvalitný cestný závod.[6]

História

Prvý závod sa konal v roku 1924. Prvý ženský závod sa konal v roku 1980.

V roku 2016 maratón získal IAAF Bronze Label Road Race postavenie,[7] a v roku 2018 dostala IAAF Silver Label Road Race postavenie.[8]

Samozrejme

Vonkajší obrázok
ikona obrázka Mapa kurzu celého maratónu v roku 2020[9]

Trať je rovná, úplne vyasfaltovaná a bez premávky, dve kolá v historickom centre mesta.

Kumulatívne prevýšenie je 74 m (243 ft).[9]

Víťazi

Bežci na ročníku 2006
Memoriál košického maratónu mieru na Maratónskom námestí v Košiciach Košice, Slovensko

Záznamy o kurze sú 2:26:01 pre ženy (stanovené Kumeshi Sichala v roku 2019) a 2:07:01 hodiny pre mužov (stanovené o Lawrence Kimaiyo v roku 2012).

Poznámka: Víťazi sú uvedení nižšie za päť zo siedmich vojnových rokov (1938-44), päť vojnových víťazov je uvedených tiež na oficiálnej domovskej stránke, hoci história poskytovaná Košickým maratónom mieru hovorí: "Slovenský maratón utrpel rázštep široký sedem rokov. Do istej miery to bolo napravené piatimi maratónmi organizovanými pod maďarskou vlajkou počas horthyovskej okupácie Košíc - bez jediného zahraničného bežca ..."[10] Jeho status najstaršieho maratónu v Európe a druhého najstaršieho na svete zostáva touto prestávkou nezmenený.

Kľúč:  Záznam o kurze

VydanieRokPánsky víťazČas (h:m:s)Víťazka žienČas (h:m:s)
11924 Karol Halla (TCH)3:01:35
21925 Pál Király (HUN)2:41:55
31926 Paul Hempel (GER)2:57:02
41927 József Galambos (HUN)2:48:25.2
51928 József Galambos (HUN)2:55:45
6.1929 Paul Hempel (GER)2:51:31
7.1930 Istvàn Zelenka (HUN)2:50:59
8.1931 Juan Carlos Zabala (ARG)2:33:19
91932 József Galambos (HUN)2:43:15
101933 József Galambos (HUN)2:37:54
111934 Josef Šulc (TCH)2:41:26.3
121935 Artūrs Motmillers (LAT)2:44:58
131936 György Balaban (AUT)2:41:08
141937 Désiré Leriche (FRA)2:43:41.7
151938Nie je držané z dôvodu Druhá svetová vojna
161939 József Kiss (HUN)2:47:47.6
171940Nie je držané z dôvodu Druhá svetová vojna
181941 József Gyimesi (HUN)2:56:17.8
191942 József Kiss (HUN)3:02:27
201943 Géza Kiss (HUN)2:50:14.0
21. deň1944 Rezsö Kövári (HUN)2:58:49
221945 Antonín Špiroch (TCH)2:47:21.8
231946 Mikko Hietanen (FIN)2:35:02.4
241947 Charles Heirendt (LUX)2:36:06.0
251948 Gösta Leandersson (SWE)2:34:46.4
261949 Martti Urpalainen (FIN)2:33:45.6
271950 Gösta Leandersson (SWE)2:31:20.2
281951 Jaroslav Štrupp (TCH)2:41:07.8
291952 Erkki Puolakki (FIN)2:29:10
301953 Walter Bednář (TCH)2:53:33
31. deň1954 Erkki Puolakki (FIN)2:27:21
321955 Evert Nyberg (SWE)2:25:40
33.1956 Thomas Nilsson (SWE)2:22:05.4
341957 Ivan Filin (URS)2:23:57.8
351958 Pavel Kantorek (TCH)2:29:37.2
361959 Sergej Popov (URS)2:17:45.2
37.1960 Samuel Hardicker (GBR)2:26:46.8
38.1961 Abebe Bikila (ETH)2:20:12.0
391962 Pavel Kantorek (TCH)2:28:29.8
401963 Leonard Edelen (USA)2:15:09.6
41.1964 Pavel Kantorek (TCH)2:25:55.4
42.1965 Aurèle Vandendriessche (BEL)2:23:47
43.1966 Gyula Tóth (HUN)2:19:11.2
44.1967 Nedo Farčić (YUG)2:20:53.8
451968 Václav Chudomel (TCH)2:26:28.4
46.1969 Demissie Wolde (ETH)2:15:37
471970 Michail Gorelov (URS)2:16:26.2
48.1971 Gyula Tóth (HUN)2:21:43.6
49.1972 John Farrington (AUS)2:17:34.4
50.1973 Vladimír Mosejev (URS)2:19:01.2
51.1974 Keith Angus (GBR)2:20:10
52.1975 Choe Chang-sop (PRK)2:15:47.8
53.1976 Takeshi So (JPN)2:18:42.4
54.1977 Choď Chun-syn (PRK)2:15:19.4
551978 Choď Chun-syn (PRK)2:13:34.5
56.1979 Jouni Kortelainen (FIN)2:15:12
57.1980 Aleksey Lyagushev (URS)2:15:25 Šárka Balcarová (TCH)2:50:15
58.1981 Hans-Joachim Truppel (GER)2:16:58 Christa Vahlensieck (GER)2:37:46
59.1982 György Sinkó (HUN)2:18:48 Gillian Burley (GBR)2:43:26
60.1983 František Višnický (TCH)2:16:52 Raisa Sadreydinova (URS)2:34:41
61.1984 Lee Dong-myong (PRK)2:18:59 Christa Vahlensieck (GER)2:36:56
62.1985 Valentin Starikov (URS)2:17:13 Lutsia Beljajevová (URS)2:38:19
63.1986 František Višnický (TCH)2:18:43 Christa Vahlensieck (GER)2:41:08
64.1987 Jörg Peter (GER)2:14:59 Christa Vahlensieck (GER)2:38:40
651988 Michael Heilmann (GER)2:17:52 Christa Vahlensieck (GER)2:39:03
66.1989 Karel David (TCH)2:18:39 Alena Peterková (TCH)2:31:28
67.1990 Nikolaj Kolesnikov (URS)2:20:28 Carol McLatchie (USA)2:46:00
68.1991 Vlastimil Bukovjan (TCH)2:18:21 Marika Starowská (TCH)2:46:00
69.1992 Wieslaw Palczyński (POL)2:16:24 Dana Hajná (TCH)2:43:27
70.1993 Wieslaw Palczyński (POL)2:14:11 Elena Plastinina (UKR)2:42:11
71.1994 Petr Pipa (SVK)2:15:03 Ľudmila Melicherová (SVK)2:40:27
72.1995 Marnix Goegebeur (BEL)2:13:57 Gouzel Tazetdinova (RUS)2:43:03
73.1996 Marnix Goegebeur (BEL)2:17:41 Gouzel Tazetdinova (RUS)2:44:28
74.1997 Môj Tahar Echchadli (MAR)2:16:22 Wioletta Uryga (POL)2:38:56
75.1998 Andrzej Krzyścin (POL)2:14:29 Wioletta Uryga (POL)2:46:23
76.1999 Róbert Štefko (SVK)2:14:10 Katarína Jedináková (SVK)2:55:39
77.2000 Ernest Kipyego (KEN)2:14:35 Ivana Martincová (CZE)2:46:17
78.2001 David Kariuki (KEN)2:13:27 Galina Zhulyeva (UKR)2:36:55
79.2002 David Kariuki (KEN)2:12:40 Tadelech Birra (ETH)2:36:49
80.2003 Grigorij Andrejev (RUS)2:13:24 Alena Mazouka (BLR)2:39:23
81.2004 Adam Dobrzyński (POL)2:12:35 Rika Tabashi (JPN)2:33:52
82.2005 David Maiyo (KEN)2:16:07 Edyta Lewandowska (POL)2:37:48
83.2006 Edwin Kiptum (KEN)2:12:53 Natallia Kravets-Kulesh (BLR)2:36:47
84.2007 William Biama (KEN)2:09:53 Natallia Kravets-Kulesh (BLR)2:34:50
85.2008 Dejene Yirdaw (ETH)2:10:51 Selina Chelimo (KEN)2:34:23
86.2009 Jacob Chesire (KEN)2:10:59 Olena Burkovská (UKR)2:30:50
87.2010 Gilbert Chepkwony (KEN)2:08:33 Almaz Alemu (ETH)2:36:35
88.2011 Eliáš Kemboi (KEN)2:11:15 Maryna Damantsevich (BLR)2:33:53
89.2012 Lawrence Kimaiyo (KEN)2:07:01 Hellen Mugo (KEN)2:29:59
90.2013 Patrick Korir (KEN)2:09:36 Ashete Bekere (ETH)2:27:44
91.2014 Gilbert Chepkwony (KEN)2:08:26 Lýdia Jerotich (KEN)2:28:48
92.2015 Samuel Kosgei (KEN)2:07:07 Melka Mulu (ETH)2:35:33
93.2016 David Kiyeng (KEN)2:08:57 Chaltu Waka (ETH)2:32:19
94.2017 Reuben Kerio (KEN)2:08:12 Sheila Jerotich (KEN)2:27:34
95.2018 Raymond Choge (KEN)2:08:11 Milliam Ebongon (KEN)2:27:16
96.2019 Hillary Kipsambu (KEN)2:09:33 Kumeshi Sichala (ETH)2:26:01
97.2020 Marek Hladík (SVK)2:26:08 Petra Pastorová (CZE)2:52:11

Referencie

Zoznam výhercov

vonkajšie odkazy

Pin
Send
Share
Send